Környezetvédelmi engedély
Aloldal

Környezetvédelmi engedélyeztetés

Készséggel segítünk Önnek a környezetvédelmi hatóságokkal való kapcsolattartásban!

Magyarországon a légszennyező források üzemeltetéséhez levegőtisztaság-védelmi engedélyt kell beszerezni. Az engedély az üzemeltetés szerint területileg illetékes kormányhivatal környezet és természetvédelmi főosztályától kérhető meg.

Általánosságban elmondható, hogy azokat a légszennyező forrásokat kell engedélyeztetni, amelyek légszennyező anyag kibocsátása mérhető, vagy (ha nem mérhető) számítható. Továbbá tüzelőberendezések esetében 140 kW alatt (háztartási és közintézmény esetében 500 kW alatt) nem szükséges a környezetvédelmi hatóság által kiadott levegővédelmi engedély (ezekben az esetekben a járási környezetvédelmi hatóság az illetékes).

 

Légszennyező források

A légszennyező források alábbi főbb csoportjai különböztethetőek meg engedélyezési szempontból (a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet szerint):

  • légszennyező pontforrás: az a levegőterhelést okozó forrás, amelynél a légszennyező anyag kibocsátási jellemzői (térfogatáram, kibocsátási koncentráció, hőmérséklet, nyomás) méréssel vagy a mérés megvalósításának gyakorlati akadályai miatt műszaki számítással egyértelműen meghatározhatók
  • diffúz forrás: olyan levegőterhelést okozó tevékenység, kibocsátó felület vagy berendezés, amely nem minősül légszennyező pontforrásnak, továbbá a szabadban végzett tevékenység, amely légszennyezőanyag kibocsátással jár;

 

Engedélyezés

Az engedélyezési dokumentáció követelményeit a 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet 5. melléklete tartalmazza. A kérelemben be kell mutatni a cégadatokat, a kibocsátó pontforrás, berendezés és technológia, valamint a telephely jellemzőit is. Továbbá be kell mutatni a kapcsolódó technológiát, a kibocsátott légszennyező anyagokat és a kibocsátás által létrejövő hatásterületet is.

 

Hatásterület

A hatásterületet a fenti rendelet a következőképpen definiálja (pontforrás esetén):

a vizsgált pontforrás körül lehatárolható azon legnagyobb terület, ahol a pontforrás által maximális kapacitáskihasználás mellett kibocsátott légszennyező anyag terjedése következtében a légszennyező pontforrás környezetében a talajközeli és magaslégköri meteorológiai jellemzők mellett, a füstfáklya tengelye alatt a vonatkoztatási időtartamra számított várható talajközeli levegőterheltség-változás

a) az egyórás (PM10 esetében 24 órás) légszennyezettségi határérték 10%-ánál nagyobb,

b) a terhelhetőség 20%-ánál nagyobb, vagy

c) az egyórás (PM10 esetében 24 órás) maximális érték 80%-ánál nagyobb

 

LAL lapok

Az engedélyeztetéssel párhuzamosan be kell küldeni az engedélyező hatóságnak az elektronikusan (ÁNYK) kitöltött LAL-lapokat is, amelyek rendszer-szinten tartalmazzák a légszennyező anyag kibocsátáshoz kapcsolódó légszennyező technológiákat, -berendezéseket és -pontforrásokat, valamint azok kibocsátásait is.

 

Levegős bevallás (LM bevallás)

Az engedély kiadását követő év március 31-ig bevallást kell beküldeni a környezetvédelmi hatóság részére (szintén elektronikusan az ÁNYK-n keresztül). A bevallás tartalmazza a légszennyező anyagok kibocsátásait légszennyező technológiákra, -berendezésekre és -pontforrásokra lebontva.

 

Szakértői engedély

Az engedélykérelem elkészítéséhez levegővédelmi szakterületre szóló szakértői engedély szükséges.

 

Árajánlatkérés

Levegőtisztaságvédelmi engedélykérelem elkészítésére a kapcsolat oldalon található elérhetőségeim valamelyikén kérhet árajánlatot.