Környezetvédelmi engedély
Aloldal

Környezetvédelmi engedélyeztetés

Készséggel segítünk Önnek a környezetvédelmi hatóságokkal való kapcsolattartásban!

Magyarországon hulladékok hasznosítását hulladék hasznosítási engedély birtokában lehet végezni. A telephelyre vonatkozó engedélyt a területileg illetékes Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályához beadott kérelemmel lehet igényelni.

Hulladék hasznosítási engedélyre a hulladékok hulladék státuszának megszüntetéséhez van szükség, azaz amikor a feldolgozott hulladékból újra áru, termék, stb. lesz. Amikor a hulladékfeldolgozás során nem szűnik meg a hulladékstátusz, akkor előkezelésről beszélhetünk. Hulladékok hasznosítása során a legtöbbször szükség van az előállított termék minősítésére, tanúsítására, ezzel igazolva a létrehozott termék megfelelőségét, beépíthetőségét, stb.

Hulladék hasznosítás lehet például:

  • Autóbontó
  • Bontott építőanyagok törése, rostálása
  • Fémek öntése, visszanyerése
  • Komposztálótelep
  • Műanyagok darálása
  • Stb.

A hulladék hasznosítási engedélyt leggyakrabban telephelyre kérik meg, de előfordulhat ún. mobil hulladékkezelési engedély is, amelyet telephelyen kívülre adnak meg (megyei, vagy országos szinten). Ebben az esetben a hulladék hasznosítása a telephelyen kívül történik meg, ilyen lehet például az építési bontási hulladékok helyszíni törése.

Telephelyen megvalósuló hulladék hasznosítás során a környezetvédelmi engedélyeztetést meg kell előzze a telepengedélyezési eljárás, illetve a hulladék hasznosítása mellett szükséges a (telephelyi) hulladékgyűjtési engedélyt is megkérni a helyi környezetvédelmi hatóságtól (ha a telephelyen külső forrásból is terveznek hulladék átvételt - akár saját hulladékot is).

A fenti tevékenységre szóló kérelem (a hulladékgazdálkodási tevékenységek nyilvántartásba vételéről, valamint hatósági engedélyezéséről szóló 439/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet alapján) 2 fő részből áll:

  • kérelem (alapadatok, tevékenység-, gépek-, telephely bemutatása, környezetvédelmi hatások részletezése a különböző környezeti elemekre: zaj, levegő, vizek, talaj, élővilág, hulladékképződés)
  • mellékletek (környezetvédelmi biztosítás, gépkönyvek, telepengedély, stb-stb.)

Hulladékhasznosítás esetén, amennyiben a tevékenység volumene/kapacitása meghaladja a 10 tonna/napot, előzetes vizsgálati eljárás lefolytatása válik szükségessé, melyet a telepengedélyezés és környezetvédelmi engedélyeztetés (hulladékgazdálkodás) előtt kell lefolytatni.

Az engedélyeztetés hatósági díja (áfamentes) 470.000 Ft nem veszélyes hulladékok és 705.000 Ft veszélyes hulladékok esetén, melyet már az engedélykérelem benyújtása előtt át kell utalni. Veszélyes és nem veszélyes hulladékok együttes kérelme esetén általában egy engedélyt adnak ki, a fenti díjak összeadódnak.

Az engedélykérelem beadásakor – a fenti rendelet alapján - szükséges csatolni a hulladékgazdálkodási szakértői jogosultságot igazoló dokumentumot is a kérelemhez.

A környezetvédelmi hatóság a kérelmet 30 nap alatt bírálja el. A 30 nap alatt megkeresi az illetékes hatóságokat (általában Népegészségügy és a Katasztrófavédelem Vízügyi részlege), illetve hiánypótlást ír ki, amennyiben szükséges (max. 15 napos határidővel).

A hiánypótlási határidő szűkössége, a kérelem bonyolultsága, valamint a szakértői engedély szükségessége miatt javasolható a hulladékhasznosítási engedélykérelem szakértővel való elkészíttetése.